Apie dantų valymą
Esant su fiksuotais dantų tiesinimo aparatais (breketais) labai pasunkėja individuali burnos higiena.
Apnašas linkęs kauptis aplink breketą.
Pacientui prastai valant dantis, apnašas “išėda“ emalį aplink breketą ir lieka demineralizacinė dėmė.
Pacientui ji pasimato tik nuėmus breketus. Demineralizacinės dėmės yra pradinė karieso stadija, iš pradžių jos būna baltos. Stabilizuojantis gali net tamsėti. Šiems pakitimams atsiradus, jie pašalinami tik estetiniu plombavimu.
Esant puikiai burnos higienai dimineralizacinių dėmių neatsiranda.
Pastaba: dantų apnašas dažytas fuksinu
Breketai dantų negadina, gadina nekokybiškas valymas apie juos.
NORINT GERAI IŠSIVALYTI DANTIS APIE BREKETUS REIKIA NAUDOTI:
- Paprastą dantų šepetėlį su dantų pasta. Išsivalyti įprastiniu būdu šluojamaisiais ar sukamaisiais judesiais visus dantų paviršius. Rekomenduoju naudoti šepetėlį prailgintais šereliais.
- Vieno danties šepetėlį su dantų pasta ar spec. geliu. Curaprox, TePe, Oral-B ir pan.
Valyti šluojamaisiais judesiais apie kiekvieną breketą iš visų keturių pusių. - Tarpdančių šepetėlį su dantų pasta ar spec. geliu. Curaprox, TePe, Oral-B ir pan.
Valyti judesiais lygiagrečiais breketo paviršiui. - Rekomenduojame su vieno danties ar tarpdančių šepetėliu naudoti specialų gelį (skystesnės konsistencijos pastą) Curaprox „Interprox gel“ arba TePe „Interdental gel“. Interprox gelis
- Dantų siūlą. Kam patogu yra spec. Pacientams su implantais, tiltais ir breketais. Oral-B „Superfloss“, Curaprox ir pan. Vienas to siūlo galas yra kietas, tą galą mes prakišame ties dantenų speneliu į dantenų vagelę projekcijoje virš lanko (jungiančio breketus).
- Dantų skalavimo skystį. Rutiniškai ypatingos būtinybės jį naudoti nėra. Pavalgius galima prasiskalauti ir vandeniu, jei idealiai išsivalote dantis ryte ir vakare (t.y. nelikę dantų apnašo). Jei ne, rekomenduotina valytis dantis paprastu šepetėliu, pašalinti apnašą ir maisto likučius. Vien maisto likučiai dantų negadintų, jei ant jų nebūtų apnašo. Jame yra visos bakterijos, kurios gavusios „maisto“ ir produkuoja rūgštis pažeidžiančias danties paviršių. Atsiradus uždegimui rekomenduotinas gydomasis skalavimo skystis.
- „Dažančios“ tabletės. Rekomenduotinos norint pasitikrinti dantų išvalymo kokybę. Nudažo apnašą violetine, raudona, rožine spalva priklausomai nuo apnašo „senumo“
- Vandens irigatorius (WaterPick). Nepakeičiama pagalba palaikant asmeninę burnos higieną ortodontinio gydymo metu gydantis fiksuotais ortodontiniais aparatais:
- Gerina burnos higieną: kliniškai įrodyta, kad naudojant irigatorių dantenų priežiūra 2x kartus efektyvesnė negu naudojant dantų siūlą
- Pašalina aplink breketus ir giliai tarp dantų bei už dantenų esančias bakterijas, kurių nepasiekia šepetėlis ir siūlas
- Masažuoja ir stimuliuoja dantenas,apsaugo jas nuo uždegimo ir gerina burnos sveikatą
- Galima naudoti su vandeniu arba mėgiamu burnos skalavimo skyščiu
Prastai valant dantis atsiranda dantenų uždegimas, kurio pasekoje gali išsivystyti dantenų hyperplazija (išbujojimas) ar dantenų recesijos(dantų šaknų apsinuoginimas).
Atsiradus dantenų hyperplazijai, dantenos gali „užaugti“ iki breketo ir gali reikti operacijos, norint tęsti tolimesnį ortodontinį gydymą.
Dantenų recesijos atsiranda, pacientams turintiems plonąjį dantenų tipą, esant nekokybiškai asmeninei burnos higienai. T.y. kai išsivaloma rečiau ir stipriai spaudžiant dantų šepetėlį.
PAGRINDINĖS VALYMO TAISYKLĖS:
- Valyk lėtai
- Valyk kievieną dantų lanką atskirai
- Valyk kiekvieną dantį
- Nuvalyk liežuvį